Magda nails tipsy Kępno

A TU JEST OPIS ZABIEGU

Choroby, które można poznać po paznokciach

Choroby, które można poznać po paznokciach

 

Na podstawie zmian zachodzących na paznokciu i w budowie paznokcia można rozpoznać około 40 różnych chorób lub zaburzeń. A oto niektóre z nich:


Obgryzanie paznokci - robi to dużo dzieci i osób dorosłych. Paznokcie krótko obgryzione, niekiedy aż do krwi są wyrazem przewlekłego stresu i niekontrolowanego lęku.


Łamliwe, rozdwajające się paznokcie i sucha skóra występują przy niedoczynności tarczycy. Często towarzyszy im uczucie ciągłego zmęczenia, zimna, wypadanie włosów.


Paznokcie w niebieskim, a nawet sinawym odcieniu mogą świadczyć - gdy towarzyszą im duszności lub kaszel - o niewydolności serca lub chorobie płuc. Jeśli nie występują duszności ani kaszel, a tylko niebieskawy kolor paznokci - może to świadczyć o uszkodzonych przez substancje trujące czerwonych krwinkach. Trzeba wybrać się do lekarza.


Paznokcie białe i łamliwe są objawem anemii, czyli niedokrwistości. Zmieniają też wówczas kształt - robią się płaskie, a na ich powierzchni pojawiają się podłużne prążki. Trzeba wtedy zrobić badanie morfologiczne krwi i ewentualnie wybrać się do lekarza.


Drobny wylew, który wygląda jak drzazga pod paznokciem, a nią nie jest (nie boli) - świadczy o podostrym bakteryjnym zapaleniu wsierdzia. "Drzazgi" bywają też czasami - przy bólach miejscowych i obrzękach oczu - sygnałem włośnicy, czyli zakażenia wywołanego zjedzeniem surowego lub nie dogotowanego mięsa wieprzowego. W obu przypadkach należy zgłosić się do lekarza.


Zniekształcone, grube paznokcie występują w różnych chorobach, ale najczęściej w grzybicy, łuszczycy, miażdżycy, niedoborach witamin. Diagnozą (badaniem laboratoryjnym skrawka paznokcia) i leczeniem zajmują się lekarze dermatolodzy.


Małe, białe plamki, czyli "kwitnienie" paznokci - któż ich w życiu nie miał! Niektórzy twierdzą, że są dowodem braku pewnych witamin lub mikroelementów. Inni uważają, że są to tylko kieszonki powietrza, które nie mają żadnego zdrowotnego znaczenia.